Sedem rokov na scéne, osem albumov, stovky koncertov, tisícky fanúšikov, milióny videní na YouTube. Zoznam úspechov, ktoré má na svedomí jediný človek núti sňať pomyselný klobúk z hlavy. Reč je o raperovi, ktorý v uplynulých týždňoch nezaháľal a bombarduje verejnosť poslednou várkou svojej albumovej tvorby. Kali totiž už dávno vyhlásil, že jeho posledný album ponesie názov Dezert, a práve z toho dôvodu sa okolo neho strhla mimoriadna dávka pozornosti.

Je to naozaj koniec jedného z najpopulárnejších raperov na Slovensku? Je turné k albumu poslednou šnúrou koncertov v jeho kariére?  Prečo strašíme rečami o smrti? Toto všetko sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch!

13442669_1274767672535020_774880724553848993_o

Ako by si zhodnotil album Dezert? Zakončil si albumovú tvorbu podľa svojich predstáv?

Hodnotím ho dobre, ohlasy sú fajn a nemenil by som nič. Takže som spokojný.

Na tvojom albume hosťujú po 7 rokoch aj Majk Spirit a Dame z DMS, cítiš určitú nostalgiu pri spolupráci po takej dlhej dobe?

Určite áno, myslel som na to keď som to počúval a som moc rád, že to dali.

Keď sme už pri tých spoluprácach, tak mimoriadne vydarenú sa ti podarilo spraviť s Rytmusom na album Krstný otec. Bolo príjemným zadosťučinením dočkať sa takejto možnosti od legendy slovenského rapu?

Spolupráca ma teší, obzvlášť keď už to vyzeralo, že z toho nič nebude. Rytmus je Rytmus a stále bude braný ako strop. Takže ďakujem.

Videoklip ste natáčali na Islande a výslednú podobu ocenili aj fanúšikovia. Máš v pláne spraviť podobnú cestu za klipom aj na vlastný album?

Zaujímavý bude aj klip so Separom, ktorý už točíme v týchto dňoch. Myslím, že klipy k albumu, ktoré sú v pláne, sa už nebudú točiť inde ako u nás, ale single, ktoré plánujem dať von mimo albumu natočím aj vonku. Jeden alebo dva určite.

(NA KONCI ČLÁNKU NÁJDEŠ EXKLUZÍVNE ZÁBERY Z NATÁČANIA TOHTO KLIPU!)

 Prejdeme k otázke, ktorá tvojich fanúšikov stále zaujíma, aj keď si sa k nej viac krát vyjadroval. Album Dezert je tvojím posledným, ale mal si v pláne spraviť album so živou hudbou. Už prebiehajú práce aj na tomto projekte?

Momentálne sa venujem naplno tomuto albumu, príprava turné, učím sa texty, promo a točenie klipov. S tým posledným začnem až po lete, musím ešte vypnúť a načerpať energiu.

Okrem toho si uistil verejnosť, že vo vydávaní singlov a hosťovačkách budeš pokračovať. Mimo albumu Dezert ťa teda v tomto roku kde budeme môcť počuť?

Oslovili ma na nejaké spolupráce, Peter Pann robí producentský album a ja mam pár vecí, čo na album nešli, takže toto by som chcel postíhať. Aj keď momentálne mi to nepíše vôbec.

V súčasnosti beží v kinách film Únos, do ktorého ste s Petrom Pannom prispeli titulnou skladbou. Film je založený na politickom základe, takže je pod drobnohľadom širšej verejnosti. Ako vnímaš fakt, že práve teba a Maka oslovili na spoluprácu?

Sme za to radi. V našej kariére je to ďalší level. Išli sme do toho čisto z hľadiska príležitosti sa niekam posunúť, splniť si sen. Ani jeden z nás nie je politicky zaangažovaný… Politiku neriešime.

Dostal si aj ponuku strihnúť si nejakú menšiu rolu vo filme resp. šiel by si do toho ak by si ju dostal?

Film bol už hotový, keď sme robili skladbu. Rolu som nedostal a keby áno, neviem či moje „herecké schopnosti“ sú na úrovni, že by film obohatili. Skôr naopak.

Prednedávnom si odhalil mestá kam dorazí turné s novým albumom. Fanúšikov zaujímal výrazný pokles zastávok oproti tour N!KTO, čím by si to zdôvodnil?

Chceli sme to urobiť unikátnejšie, nech to naozaj môžeme nazvať udalosťou, a nie že to je všade, no a v podstate turné sa od obyčajného koncertu vôbec nelíši. Preto len tak málo zastávok.

Krst albumu je veľká vec, v Čechách Marpo a na Slovensku Rytmus sa dokonca odhodlali spraviť to v menších športových halách. Máš aj ty v budúcnosti podobné ambície spraviť koncert v hale?

Osobne si myslím, že nie som na tom tak, aby som vypredal halu. Posledné turné bude ale v halách, živá kapela, atď… Myslím, že rozlúčiť sa príde veľa ľudí.

16865119_1516145861730532_1476932425085354936_n

Keď sme spomínali ambície, tak v hudbe si dosiahol mimoriadne úspechy. Čo by si si ešte želal v rámci hudby dosiahnuť?

Asi nič také, čo by stálo za nejakú osobitnú zmienku. Naozaj sme dosiahli toho veľa a vlastne viac ako sme dúfali.

Úspešne prevádzkujete stránku DEZERTMUSIC.sk, kde sa fanúšikom dostane merch z prvej ruky. Pripravuješ niečo špeciálne pri príležitosti nového albumu?

Budú nejaké tričká, ktoré budú k dostaniu len na koncertoch, ale nič špeciálne nechystáme. Na záver by som chcel poďakovať za stále neklesajúcu podporu a záujem. A celkovo za fanúšikov, nie len našich, bez vás by sme totiž „neexistovali“.


V nadpise sme ťa upútali smrťou Kaliho. Ako to teda je? Ako samotný Kali spomenul, tak v týchto dňoch pripravuje zbrusu nový videoklip k tracku Nová hra, kde mu sekunduje Separ. Ide o videoklip z produkcie Miša Nemtudu, no a čaká ťa plno psycha, výnimočnej atmosféry a morbídnej tematiky s prepracovanými detailmi. Exkluzívne fotografie z natáčania si môžeš pozrieť už teraz len na našom blogu!