Túto značku ti už asi predstavovať nemusíme, určite si s ňou už od detstva vyrastal/a, ale predsa len trochu histórie niektorých kultových modelov tejto značky určite nikomu neuškodí. Začneme tým, čo už o Adidase vieš. Celá myšlienka vznikla v hlavách dvoch Nemcov, bratov Adiho a Rudolfa Dasslerových v roku 1924. Vyrábali Dassler shoes, ktoré sa objavili aj na olympijských hrách a priniesli im prvú vlnu slávy.

Neskôr, v roku 1948, sa Rudolf rozhodol osamostatniť a založil si vlastný, dobre známy, label Puma. Akonáhle Rudolf odišiel, Adimu neostávalo nič iné, ako prísť na trh s niečim novým. Názov Adiho značky Adidas a logo s troma pruhmi to nakoniec celé roztočili.

Adi

Okrem olympijských hier sa začala značka Adidas objavovať aj v iných sférach. Hip-hopová skupina Run-DMC sa rozhodla dať značke možnosť postúpiť na vyšší level. Rovnako ako to spravil Jordan pre Nike. Dnes populárne boty Adidas Superstar, ktoré boli pôvodne vyrobené ako low-top verzia z pôvodných Pro Model high-top basketbalových tenisiek, si Run-DMC osvojili, nahrali o nich song s názvom My Adidas a spopularizovali ich v street móde. Celkovo im to trvalo pätnásť rokov, no vďaka nim sa neskôr spustila aj výroba športového oblečenia Adidas apparel.

rundmc

Run-DMC a hip-hopová vlna neboli to jediné, čo sa odohrávalo počas vývoja značky. Adidas bol najprv známy viacmenej len v oblasti športu. Basketbal, beh, futbal, ale aj tenis. Prvá tenisová obuv, ktorú Adidas vytvoril v roku 1963, niesla meno francúzského tenistu Roberta Hailetta. Na konci jeho kariéry sa však Adidas rozhodol toto meno zmeniť, a tak vznikol legendárny model tenisiek Stan Smith, pomenovaný po vtedajšej tenisovej jednotke Stanovi Smithovi.

Už v osemdesiatych rokoch sa tieto sneakers stali módnym fenoménom. Magazín Complex ich zaradil do zoznamu historicky najvplyvnejších tenisiek na 14. miesto a u nás si spolu s modelom Superstar vybudovali prvé miesto v rebríčku najpredávanejších tenisiek.

stansmith

V dnešnej dobe je Adidas populárny nielen vďaka spoluprácam so športovcami, ale aj s módnymi návrhármi a umelcami. Sú to spolupráce, ktoré sa sústreďujú hlavne na vyššie spomenuté modely Superstar a Stan Smith. Medzi najznámejšie spolupráce s módnymi návrhármi môžeme zaradiť kolaboráciu s Jeremym Scottom, či Yohjim Yamamotom, ktorý do Adidas priniesol pravdepodobne najviac vyhypeované tenisky všetkých čias, a v neposlednom rade s Rafom Simonsom, bývalým kreatívnym riaditeľom módneho domu Dior. O ženské športové oblečenie sa pravidelne stará módna návrhárka Stella McCartney.

rafsimons

Medzi úspešné kolaborácie s umelcami patria Superstary všetkých farieb sveta, tzv. Supercolor od Pharella Williamsa, ktoré mali v našom e-shope obrovský úspech, alebo Adidas Yeezy od rapera Kayneho Westa.

yohji2

Pokračovanie o tejto značke už čoskoro!